Ana içeriğe atla

Firavunlar


Tarihin en köklü, en ihtişamlı ve kudretli medeniyetlerinden birisi olan eski mısıra doğru bir yolculuğa ilk adımlar atılıyor. Hz. Musa ile tanıdığımız, adını duyduğumuz Fravunların özellik, yapı ve yaşam biçimlerine dair bilimsel, efsanevi ve gizemlerle dolu bilgiler eşliğinde okuru eski mısıra doğru yolculuğa çıkarmayı gerçekten başaran bir kitap olma özelliğini taşıyor. Piramitlerin yapılışı, ilk kuruluşundan yıkılışına ve günümüze kadar uzanan fravunlar hakkında bilmek istediğiniz bir çok konunun ele alındığı kitap akıcı ve oldukça basit bir anlatımla kaleme alınmıştır.
Yazarı Bahadır İçel olan kitabın en önemli sahneleri ve özellikleri ise gizemler ve esrarengiz olaylar eşliğinde anlatım yapılmasıdır. Hz. Musa ve onun takipçisi olan israil oğulları, Kur'an da mısır kralı olduğu söylenen Hz. Yusuf'un firavun tarihinde farklı bir isimle adlandırıldığı ve çok tanrılı dinden bir anda tek tanrılı dine geçiş evreleri ve tarihe yön veren medeniyet. Bu bilgiler ışığında yolculuk ederken aslında kusursuz gibi görünsede nekadar sıradan ve oldukça normal bir kavim olduğu, sadece refahın hat safhaya ulaşıp, sapkınlığa adım atmaları kitapta oldukça özel olarak ele alınmıştır. Bu kitapla beraber Klopatra'nında ayrıca okunmasını şiddetle tavsiye etmekteyim. Ayrıca mitolojik bir tür olmasına rağmen mitolojiden çok tarihsel bir dizin olma özelliğindedir bu kitap.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hacı Murat

Kafkaslarda bir yiğidin hikayesi. Yazarı Tolstoy olan Hacı Murat adlı romanımız kafkaslarda Şeyh şamil döneminde yaşananları ve o döneme ait bir hikayeyi konu edinmiştir. İlk başta yazarı Rus, kitabın adı Türk ismi diye garipseyebilirsiniz. Fakat Tolstoy'un asker kökenli bir yazar olduğu ve genellikle kafkaslarda Türklere, Tatarlara ait romanlar yazdığı bilinir.

Hacı Murat Şeyh Şamil',n en yakın arkadaşıdır ve bir süre sonra Şamil'den ayrılıp Ruslarla beraber olduğu bir hayata başlar. Rus yanlısı olmamasına rağmen, Şamille aralarında çıkan tatsızlık nedeniyle, vatan haini ilan edilmiştir. Hacı Murat, dindar ve oldukçada milliyetçi bir karaktere sahip, güçlü ve cesur bir adamdır. Hayatın zorlukları ve çıkmazlar nedeniyle Ruslarla irtibat içerisinde yaşamaya mecbur bir adamın öyküsü bu kitapta ele anlınmıştır. Romanı okurken olayların ve yaşananların ötesinde o döneme gidecek ve bir an o dönemde yaşadığınızı hissedeceksiniz. Normal bir okur olarak bu romanı okumak etkileyici…

Hermann Hesse - Siddhartha

Tarihe isimlerini altın harflerle kazımayı başaran büyük yazarların birçoğunun da eserlerinde ve yaşamlarında ele aldığı, romanlarına konu edindiği insanın bendini arayışı ve nefsiyle mücadelesini en belirgin ve akıcı bir dille ele alan yazarların başında nitekim Hermann Hesse gelmektedir. Siddhartha adlı romanda Budizm’in temel felsefesi ve insanın bendini arayışı en güzel biçimde anlaşılmaktadır. Siddhartha, Hermann Hesse’nin Buddha yani Siddhartha Gautama’nın hayatını konu alan, Budizm felsefesinin içrek yönlerini uzmanlıkla işleyen yazarın en ünlü eseridir. Romanın başkahramanı olan Siddhartha, arkadaşı Govinda’yla beraber Nirvana’ya ulaşmanın ve hakikati bulmanın gayretiyle yollara düşmüşlerdir. Bir prens olan Siddhartha’nın babasının yanından çekilip, ormanlara çekilmesi ve sürüp giden hayatının anlatıldığı roman Budizm felsefesiyle harmanlanmıştır. Okuru başkalaştıran, sorgulamaya ve arayışa yönelten eşsiz bir eserdir.

Zeus

Günümüz dünyasında gerçek olmadığı kanaatine varılmış olan Mitolojik kavram ve görüşler günümüze kadar efsane ve söylentilerle ulaşmış durumda. En görkemli mitolojiye sahip olan Yunan mitolojisinin baş Tanrısı olan Zeus'a dair bir çok özellik ve bilgi bu kitapta özenle sunulmuştur. Zeus'un yaşamı, özellikleri ve yaptıklarına yer verilen kitap, akıcı ve oldukça da basit bir dille anlatılmıştır. Kitapta Turuva savaşı ve afrodit gibi bir çok tanrıçaya da yer verilmiş ve İlyada destanından da söz edilmiştir.