Ana içeriğe atla

Hayatın Işıkları Yanınca

İnsanın var oluşunu bir çocuğa ve bir olguna nasıl anlatırdınız? Yahut insanın, yani kendinizin ne olduğunu, varlık manasını anlamanın en iyi yolu nedir sizce?
Bu ve bunun gibi binbir soruyu kendinize soracağınız bir kitaptan bahsediyorum. Yazarı aslında yabancı olan fakat Türkçemize en iyi şekilde uyarlayan Sedar Özkan sayesinde hayatın mana ve anlamını anlamaya bu kitapla adım atabilirsiniz.

Bir Çocuk ve bir olgun bakışıyla iki farklı açıdan hikayeyi ele alan, akıcı ve duru bir dilde yazılmış özgün romandır. Aşka özgün ve farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak bu kitap sayesinde, bir kez daha hayatı ve varlık alemini sorgulayacaksınız.
 Çocuk ömerin, Büyük ömer oluşuna kadar ki gerçek varlık dünyası ve ışık olma serüveni, Yunus ömerin etkin rolüyle okurcuya aktarılmıştır. Sürekli düşünüp, sorgulayacağınız bir hayat tarzını edinmenizi sağlayacak olan bu kitabı her okurcumuza şiddetle tavsiye ediyorum.

Son bölümlerine kadar neredeyse hiç tahmin edemeyeceğiniz seneryoları sayesinde sürekli okumak ve kitabı hiç bırakmamak isteyeceksiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hacı Murat

Kafkaslarda bir yiğidin hikayesi. Yazarı Tolstoy olan Hacı Murat adlı romanımız kafkaslarda Şeyh şamil döneminde yaşananları ve o döneme ait bir hikayeyi konu edinmiştir. İlk başta yazarı Rus, kitabın adı Türk ismi diye garipseyebilirsiniz. Fakat Tolstoy'un asker kökenli bir yazar olduğu ve genellikle kafkaslarda Türklere, Tatarlara ait romanlar yazdığı bilinir.

Hacı Murat Şeyh Şamil',n en yakın arkadaşıdır ve bir süre sonra Şamil'den ayrılıp Ruslarla beraber olduğu bir hayata başlar. Rus yanlısı olmamasına rağmen, Şamille aralarında çıkan tatsızlık nedeniyle, vatan haini ilan edilmiştir. Hacı Murat, dindar ve oldukçada milliyetçi bir karaktere sahip, güçlü ve cesur bir adamdır. Hayatın zorlukları ve çıkmazlar nedeniyle Ruslarla irtibat içerisinde yaşamaya mecbur bir adamın öyküsü bu kitapta ele anlınmıştır. Romanı okurken olayların ve yaşananların ötesinde o döneme gidecek ve bir an o dönemde yaşadığınızı hissedeceksiniz. Normal bir okur olarak bu romanı okumak etkileyici…

Hermann Hesse - Siddhartha

Tarihe isimlerini altın harflerle kazımayı başaran büyük yazarların birçoğunun da eserlerinde ve yaşamlarında ele aldığı, romanlarına konu edindiği insanın bendini arayışı ve nefsiyle mücadelesini en belirgin ve akıcı bir dille ele alan yazarların başında nitekim Hermann Hesse gelmektedir. Siddhartha adlı romanda Budizm’in temel felsefesi ve insanın bendini arayışı en güzel biçimde anlaşılmaktadır. Siddhartha, Hermann Hesse’nin Buddha yani Siddhartha Gautama’nın hayatını konu alan, Budizm felsefesinin içrek yönlerini uzmanlıkla işleyen yazarın en ünlü eseridir. Romanın başkahramanı olan Siddhartha, arkadaşı Govinda’yla beraber Nirvana’ya ulaşmanın ve hakikati bulmanın gayretiyle yollara düşmüşlerdir. Bir prens olan Siddhartha’nın babasının yanından çekilip, ormanlara çekilmesi ve sürüp giden hayatının anlatıldığı roman Budizm felsefesiyle harmanlanmıştır. Okuru başkalaştıran, sorgulamaya ve arayışa yönelten eşsiz bir eserdir.

Zeus

Günümüz dünyasında gerçek olmadığı kanaatine varılmış olan Mitolojik kavram ve görüşler günümüze kadar efsane ve söylentilerle ulaşmış durumda. En görkemli mitolojiye sahip olan Yunan mitolojisinin baş Tanrısı olan Zeus'a dair bir çok özellik ve bilgi bu kitapta özenle sunulmuştur. Zeus'un yaşamı, özellikleri ve yaptıklarına yer verilen kitap, akıcı ve oldukça da basit bir dille anlatılmıştır. Kitapta Turuva savaşı ve afrodit gibi bir çok tanrıçaya da yer verilmiş ve İlyada destanından da söz edilmiştir.