Ana içeriğe atla

Faust

Büyük Alman yazar, şair, edebiyatçı, metafizikçi ve siyasetçi Johang Wolfgang von Goethe'nin yazdığı en büyük eserlerden birisi olan Faust, okurunu okurken farklı boyutlara taşımaktadır. Metafiziğin, İnsan psikolojisinin en etkin rol oynadığı ve bir adamın aşkını en iyi anlatan klasik Aşl-Drama eseridir. Faus'tun yoldan çıkmasını sağlayan İblis ve aşkına duyduğu özlemler perde perde okura aktarılmıştır. Bir tiyatro eseri olarak yazılan Faust'ta en etkin duyulan isim Mefisto adlı iblistir.

Biraz ağır ve karma dil kullanılmasına rağmen, okuru kitap bittikten sonra himayesine alabilen bir kitaptır. İlk iki ve son  perde oldukça zevkli ve anlaşılır halde sunuluyor. Fakat aradaki perdelerde Yunan mitolojisine girilmesi ve metafiziğin etkin kullanılması sebiyle anlaşılması biraz zoruk kazanıyor.
Kitabı okumadan önce, çok iyi olmasada bir okur olmanızı, özellikle yunan mitolojinden bilgiye sahip olmanızı öneriyorum. Aksi taktirde terimler, isimler ve kavramlar konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Kitabı özellikle Alman dili, edebiyatı ve klasik dönem edebiyatı üzerine ilgi duyanların okumasını öneriyorum. Ayrıca okurların yazmayı düşündükleri anlarda tekrar tekrar bu kitaba gözgezdirmelerinde fayda olduğunu düşünüyorum. Aslında Faust'u anlatmak, anlamak ve yorumlamak basit ve kısa olamaz. Fakat ben bu makalemde kısaca narin dokunuşlarda bulunmaya çalıştım. Öncelerinde yaptığım gibi kitabı, romanı anlatmak yerine karşılaşılan zorlukları ve şahsımca eleştirilmesi gerekenleri ele alıyorum. İşte ben böyle yaptığım şekilde Faust da sizi bu şekliyle himayesine alacaktır. Okuduktan sonra bir şey anlamadım demeyin, çünkü o size kendini öğle anlatıyor ki, bir zaman sonra aklınızda sürekli o kalıyor.

Faust'u okuyanlarımıza ayrıca J. W. von Goethe'nin ilk ve en etkili eseri olan "Genç Werter'in Acıları" adlı romanını da okumanızı öneriyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hacı Murat

Kafkaslarda bir yiğidin hikayesi. Yazarı Tolstoy olan Hacı Murat adlı romanımız kafkaslarda Şeyh şamil döneminde yaşananları ve o döneme ait bir hikayeyi konu edinmiştir. İlk başta yazarı Rus, kitabın adı Türk ismi diye garipseyebilirsiniz. Fakat Tolstoy'un asker kökenli bir yazar olduğu ve genellikle kafkaslarda Türklere, Tatarlara ait romanlar yazdığı bilinir.

Hacı Murat Şeyh Şamil',n en yakın arkadaşıdır ve bir süre sonra Şamil'den ayrılıp Ruslarla beraber olduğu bir hayata başlar. Rus yanlısı olmamasına rağmen, Şamille aralarında çıkan tatsızlık nedeniyle, vatan haini ilan edilmiştir. Hacı Murat, dindar ve oldukçada milliyetçi bir karaktere sahip, güçlü ve cesur bir adamdır. Hayatın zorlukları ve çıkmazlar nedeniyle Ruslarla irtibat içerisinde yaşamaya mecbur bir adamın öyküsü bu kitapta ele anlınmıştır. Romanı okurken olayların ve yaşananların ötesinde o döneme gidecek ve bir an o dönemde yaşadığınızı hissedeceksiniz. Normal bir okur olarak bu romanı okumak etkileyici…

Hermann Hesse - Siddhartha

Tarihe isimlerini altın harflerle kazımayı başaran büyük yazarların birçoğunun da eserlerinde ve yaşamlarında ele aldığı, romanlarına konu edindiği insanın bendini arayışı ve nefsiyle mücadelesini en belirgin ve akıcı bir dille ele alan yazarların başında nitekim Hermann Hesse gelmektedir. Siddhartha adlı romanda Budizm’in temel felsefesi ve insanın bendini arayışı en güzel biçimde anlaşılmaktadır. Siddhartha, Hermann Hesse’nin Buddha yani Siddhartha Gautama’nın hayatını konu alan, Budizm felsefesinin içrek yönlerini uzmanlıkla işleyen yazarın en ünlü eseridir. Romanın başkahramanı olan Siddhartha, arkadaşı Govinda’yla beraber Nirvana’ya ulaşmanın ve hakikati bulmanın gayretiyle yollara düşmüşlerdir. Bir prens olan Siddhartha’nın babasının yanından çekilip, ormanlara çekilmesi ve sürüp giden hayatının anlatıldığı roman Budizm felsefesiyle harmanlanmıştır. Okuru başkalaştıran, sorgulamaya ve arayışa yönelten eşsiz bir eserdir.

Zeus

Günümüz dünyasında gerçek olmadığı kanaatine varılmış olan Mitolojik kavram ve görüşler günümüze kadar efsane ve söylentilerle ulaşmış durumda. En görkemli mitolojiye sahip olan Yunan mitolojisinin baş Tanrısı olan Zeus'a dair bir çok özellik ve bilgi bu kitapta özenle sunulmuştur. Zeus'un yaşamı, özellikleri ve yaptıklarına yer verilen kitap, akıcı ve oldukça da basit bir dille anlatılmıştır. Kitapta Turuva savaşı ve afrodit gibi bir çok tanrıçaya da yer verilmiş ve İlyada destanından da söz edilmiştir.